Міжнародны дзяржаўны экалагічны інстытут імя А. Д. Сахарава Беларускага дзяржаўнага універсітэта

Абітурыенту кафедры агульнай біялогіі і генетыкі

Кафедра агульнай біялогіі і генетыкі ажыццяўляе падрыхтоўку спецыялістаў па спецыяльнасці «медыка-біялагічнае справа», спецыялізацыя «цыталогія».

Для падрыхтоўкі спецыялістаў выкарыстоўвае наступныя лабараторыі:

  1. Вучэбная лабараторыя сістэмнай паталогіі клеткі
  2. Вучэбная лабараторыя экалагічнай генетыкі
  3. Вучэбная лабараторыя экалагічнай біятэхналогіі
  4. Вучэбная лабараторыя храмасомнай паталогіі
  5. Лабараторыя малекулярнай генетыкі
  6. Вучэбная лабараторыя агульнай генетыкі
  7. Вучэбная лабараторыя клетачных тэхналогій
  8. Вучэбная лабараторыя гісталогіі
  9. Вучэбная лабараторыя цыталогіі
  10. Вучэбная лабараторыя анатоміі чалавека
  11. Вучэбная лабараторыя батанікі і заалогіі

 

Дадзеныя лабараторыі ўкамплектаваны лабараторным абсталяваннем, якія дазваляюць праводзіць даследаванні рознага характару. Пачынаючы з першага курса асаблівая ўвага надаецца навуковай працы студэнтаў кафедры, вынікам якой з’яўляецца напісанне курсавых і дыпломнай работ. Ніжэй прыведзены тэмы некаторых курсавых работ студэнтаў 1-4 курсаў кафедры:

  1. Эколага-біялагічная характарыстыка амфипод.
  2. Вывучэнне генаў схільнасці да сілавых відах спорту.
  3. Праблемы рэпрадуктыўнага здароўя ў жанчын з паталогіяй шчытападобнай залозы.
  4. Фарміраванне экалагічных кампетэнцый студэнтаў пры дапамозе арганізацыі экалагічных акцый.
  5. Разнастайнасць прэснаводных малюскаў у Рэспубліцы Беларусь.
  6. Малекулярна-генетычныя дыферэнцыяльна-дыягнастычныя маркеры рака падстраўнікавай залозы.
  7. Малекулярна-біялагічны профіль рака малочнай залозы.
  8. Малекулярна — біялагічнае парушэнне пры стэнакардыі напругі.
  9. Фармакогенетические аспекты антирезорбтивной тэрапіі астэапарозу.

 

Спецыялісты, выпушчаныя кафедры агульнай біялогіі і генетыкі ў 2018/2019 навучальным годзе, былі размеркаваны ў наступныя ўстановы:

  1. ЗТАА «Синэво»
  2. ІП «Рэпетытар» (хімія, біялогія, фізіка)
  3. БелНДЦ «Экалогія»
  4. РНПЦ АМР ім. М.М. Аляксандрава
  5. СинЛаб
  6. НВУП «Белреамед»
  7. БДМУ
  8. Установа адукацыі «Рэспубліканскі цэнтр экалогіі і краязнаўства»
  9. РНПЦ дзіцячай анкалогіі, гематалогіі і імуналогіі
  10. ТАА «Медицинтехник»
  11. Дзяржаўны камітэт судовых экспертыз Рэспублікі Беларусь
  12. Інстытут біяфізікі і клетачнай інжынерыі
  13. ЦНДЛ БелМАПА
  14. Медыцынскі цэнтр «Любімы доктар»
  15. ААТ «Ляхавіцкі малочны завод»
  16. Школы, ліцэі, гімназіі горада і раёна.

Спецкурсы кафедры